You are currently viewing GÜNÜN ALTIN ÖĞÜNÜ KAHVALTI

GÜNÜN ALTIN ÖĞÜNÜ KAHVALTI

Kültürlere göre farklılık gösteren bir öğün olan kahvaltı, zengin ve köklü bir geçmişe sahiptir.

Kahvaltı, “Kahve altı” sözünden türeyen bir sözcüktür ve günün ilk öğünü olma özelliğini taşır. Aç karnına günün ilk kahvesini içmeden önce yenilen bir öğün olması sebebiyle bu isimle anılır. Osmanlı mutfak kültüründe, bilinen iki ana öğünün dışında, kahve içmeden önce yapılan küçük atıştırmaların, mutfaklardaki yerini alması 20. yüzyılın başlarına dayanır.

Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede yenilen sabah kahvaltısının miktarı ve içeriği büyük önem taşır.

Kahvaltı, sabahları mideyi rahatlatmak amacı ile genellikle çorba, ekmek, peynir ve reçel tüketilerek yapılır ve ardından günün ilk kahvesi içilirdi. 19. yüzyıl sonlarına doğru ana öğün olarak tanımlanmaya başlayan kahvaltı, her ülkenin geleneklerine göre farklı şekillerde uygulandı. Türkiye’nin zengin bir coğrafi yapıya sahip olması, her bölgeye göre değişen zengin bir kahvaltı kültürü yarattı.

cunda kahvaltı

Çay içimiyle bütünleşen Türk kahvaltısı çeşitliliği ile de yörelere göre değişiklik gösterir. Beyaz peynir, kaşar peyniri, lor peyniri, tulum peyniri, dil peyniri, sucuk, pastırma, tereyağı, siyah zeytin, yeşil zeytin, pekmez, petek balı, süzme bal, yumurta çeşitleri ve reçeller, Türk kahvaltısında öne çıkan lezzetler arasındadır. Ekmek, simit, börek çeşitleri ve hamur işleri de kahvaltıda tüketilen yiyeceklerdendir.

Kahvaltıda yeterli protein tüketen bireylerde iş verimi ve konsantrasyon yüksektir. Kahvaltı yapmayanlarda ise anlama ve kavrama hızı düşer. Kahvaltı yapmadan egzersiz yaptıklarında baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetlerini dile getirmektedirler. Düşük protein içeren kahvaltı alımından sonraki ikinci ve üçüncü saatler arasında kan şekeri açlık seviyesinin altına düşmekte ve kişiler açlık hissi duyduklarını belirtmektedirler. Yeterli protein içeren kahvaltıdan sonra ise kan şekeri düzenli gitmekte, açlık düzeyinin üzerinde seyretmekte, böylece kişiler açlık hissi duymamaktadırlar.

Kısacası kahvaltı her gün olmazsa olmazımızdır. Hele ki Cunda Adası’na gelip Bahçecik’te kahvaltı yapmadan gitmek ise yerel lezzetlerden mahrum kalmış monoton bir kahvaltının habercisidir. Bizi tercih ettiğiniz için şimdiden teşekkür ederiz

This Post Has One Comment

  1. film

    I hope you continue your posting on this subject niche and I wish to see a lot more from you in the months ahead. Ashlie Randy Vachil

Comments are closed.